نرم افزارهای آماری

اصولا انجام تحلیل های آماری بدون استفاده از کامپیوتر غیر ممکن به نظر می رسد. محاسبات آماری مورد استفاده در تحلیل ها اغلب به کار با ماتریسهایی بزرگ می انجامد. فرض کنید بخواهید یک ماترس ۴۰۰ در ۴۰۰ را معکوس نمائید؟!!!!

نرم افزارهای آماری را از یک دیدگاه می توان به دو دسته تجاری و رایگان تقسیم نمود. اکثر نرم افزارهای رایگان برای تحلیل های خاص ارائه شده اند و از قابلیت های پایینی برخوردار هستندو از لحاظ برنامه نویسی رتبه بالایی ندارند. در نقطه مقابل نرم افزارهای تجاری اغلب مجموعه ای از تحلیل ها را انجام می دهند و با توجه به برنامه نویسان خبره که آنها را ارائه می دهند بسیار سطح بالا هستند.

نرم افزارهای تجاری بسیاری امروزه وجود دارند که در ادامه به معرفی مختصر هریک خواهیم پرداخت.

SPSS نرم افزاری است بسیار رایج در ایران و از نرم افزارهای قدیمی آماری است. در حال حاضر نسخه ۱۷ آن عرضه شده ولی از نسخه های CRACK شده موجود نسخه ۱۵ نرم افزار کاملی است. این نرم افزار بیشتر مورد استفاده متخصصان و کارشناسان رشته های پزشکی و علوم انسانی قرار می گیرد. این نرم افزار منویی است اما قابلیت نوشتن برنامه به زبان خاص SPSS نیز در آن وجود دارد. یک اشکال عمده در SPSS در هنگام کار با داده های زیاد بروز می کند که نرم افزار قادر به انجام تحلیل ها باسرعت مناسب نبوده و ممکن است انجام محاسبات قطع گردد.

Minitab نیز نرم افزاری است منویی است که مجموعه کاملی از تحلیل های آماری را داراست و بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. هم اکنون نسخه ۱۵ این نرم افزار ارائه شده که در آن قابلیت های کنترل کیفیت آماری (SPC ) و رسم نمودارهای کنترلی و نمودارهای عملکرد بسیار پیشرفت داشته و برای تحلیل های آماری مرتبط با صنعتی نرم افزار ارزشمندی است.

ادامه دارد…

این نوشته در نرم افزار ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاه‌ها بسته هستند.